Mito City Sightseeing Bus Tour
Friday 4th November
Information page
The tour is fully booked!

     
Grande Othello World Championship
Saturday 5th November

Played with standard Othello rules at an 10 * 10 board. 100 squares, 48 discs per player.
Time 2*30 minutes.

Venue: Mito geijutsukan

Number of players:32 people for each
Time Schedule (Allotted time: 30 minutes / each)

Reception 9:30
1st Round 10:00 - 11:00
2nd Round 11:10 - 12:10
Lunch 12:10 - 13:00
3rd Round 13:10 - 14:10
4th Round 14:20 - 15:20
5th Round 15:30 - 16:30
Awards cermony 16:40

Registered players
(25 registered / 32 players)

Bartlomiej Sury
Ben Seeley
Bo Chao Alex Koh
Chiara Gigliucci
Domenico Palladino
Francesco Marconi
Frauke van de Moortel
Henrik Vallund
Hiroshi Goto
Jeroen Everts
Makoto Suekuni
Maria Serena Vecchi
Martin Fransen
Matthias Berg
Nicky van den Biggelaar
Oskar Eklund
Rikard Fahlesson
Roel Hobo
Sky Chong
Tetsuya Nakajima
Tomas Douda
Yasushi Nagano
Yukiku Tatsumi
Yusuke Takanashi
Zhen Dong

     
Eight star Othello World Championship
Saturday 5th November

Played with standard Othello rules at an 8 corners shaped board. 88 squares, 42 discs per player. .
Time 2*30 minutes.

Venue: Mito geijutsukan

Number of players:32 people for each
Time Schedule (Allotted time: 30 minutes / each)

Reception 9:30
1st Round 10:00 - 11:00
2nd Round 11:10 - 12:10
Lunch 12:10 - 13:00
3rd Round 13:10 - 14:10
4th Round 14:20 - 15:20
5th Round 15:30 - 16:30
Awards cermony 16:40
Registered players
(14 registered / 32 players)

Bo Xiang Koh
Guy Hervé Troupa Kobehi
Harumi Okamoto
Jan de Graaf
Jeannot Loh Ourega
Kenta Tominaga
Maverick Lam
Miroslav Voracek
Nobuaki Mitsuya
Satoshi Asahina
Takashi Yamakawa
Tom Schotte

Vanama Togba
Yosuke Takagi
     
M5 Skyguest World Championship
Sunday 5th November

Rules for M5 Skyguest

Venue: Excel

Number of players: 32
Time Schedule: (Allotted time 15 minutes / each)
This is a game created by Goro Hasegawa.

Reception 9:30    
1st Round 10:00 - 10:30    
2nd Round 10:40 - 11:10    
Lunch 11:20 - 11:50    
3rd Round 11:50 - 12:50    
4th Round 13:00 - 13:30    
5th Round 13:40 - 14:10    
Awards cermony 14:20    

Registered players
(25 registered / 32 players)

Ben Seeley
Guy Hervé Troupa Kobehi
Harumi Okamoto
Hideki Kitajima
Hiroshi Goto
Hirotaka Sano
Hisashi Takahashi
Jan de Graf
Jeannot Loh Ourega
Kenta Tominaga
Linda Klatten
Marcel Sneek
Matthias Berg
Michal Buka
Minami Saito
Miroslav Voracek
Nobuaki Mitsuya
Ryosuke Tsuchiya
Satoshi Asahina
Stefan Murawski
Takashi Yamakawa
Tetsuya Nakajima

Vanama Togba
Yosuke Takagi
Yukiko Tatsumi