Tournaments

European Championship

E.O.C. 2020, Rome
rom.jpg

2nd - 3rd May

E.O.C. 2020 is cancelled!
Read more informations

 

Register for E.o.c. 2020


a1_16_orig.jpg

Saturday 2 May 
- 7 rounds Swiss
Sunday 3 May
- 4 rounds Swiss
- EOC Champion final games between 1 & 2
- EOC 3rd place game between 3 & 4.
- Division I-V = One game semifinal, 3rd place and Final-game.
- Prize cermony

Registered players

Pre-registered 113
Confirmed 73
Elite 23
Div I 15
Div II 16
Div III 6
Div IV 5
Div V 8
Youth 6
Plus 60 4
Female 7

Prize categories

    • EOC Champions - top 4
    • Div. I - ranked 1701 - 1900 - top 3
    • Div. II - ranked 1501 - 1700  - top 3
    • Div. III - ranked 1301 - 1500  - top 3
    • Div IV - ranked 1101 - 1300  - top 3
    • Div. IV - ranked < 1100  - top 3
    • Team Champions
    • Youth Champions  - top 3
    • Women Champions -  top 3
    • Players +60 Champions - top 3
      Each category must have at least 6 players to be a prize category.
      Monday  27/4, Latest WOF ratinglist will decide each players category.

European Othello Championship 2020
E.O.C is cancelled!
please Read information!

Pos. Name Federation Rating Class
1 David Hand Great Britain 2288 Elite
2 Arthur Juigner Switzerland 2287 Elite
3 Michele Borassi Italy 2269 Elite
4 Matthias Berg Germany 2196 Elite
5 Imre Leader Great Britain 2160 Elite
6 Alessandro Di mattei Italy 2139 Elite
7 Takuji Kashiwabara France 2138 Elite
8 Oskar Eklund Sweden 2135 Elite
9 Donato Barnaba Italy 2133 Elite
10 Roberto Sperandio Italy 2125 Elite
11 Francesco Marconi Italy 2088 Elite
12 Marc Tastet France 2078 Elite
13 Stephane Nicolet France 2074 Elite
14 Niklas Wettergren Sweden 2065 Elite
15 Mirek Voracek Czech Republic 2008 Elite
16 Henry Aspenryd Sweden 2000 Elite
17 Nils Berner Sweden 1995 Elite
18 Roel Hobo Netherlands 1991 Elite
19 Christian Gårdebrink Sweden 1945 Elite
20 Daniel Turunen Sweden 1933 Elite
21 Henrik Vallund Germany 1921 Elite
22 Paolo Scognamiglio Italy 1908 Elite
23 Paolo Tormene Italy 1882 Div. I
24 Roman Kraczyk Poland 1875 Div. I
25 Kim Freiburghaus Sweden 1843 Div. I
26 Daniel Rignell Sweden 1826 Div. I
27 Veronica Stenberg Sweden 1815 div. I
28 Domenico Palladino Italy 1803 Div. I
29 Alex Zhelezov Russia 1775 Div. I
30 Benkt Steentoft Sweden 1758 Div. I
31 Ilya Shifman Israel 1738 Div. I
32 Damiano Foschi Italy 1738 Div. I
33 Alessandro Tucci Italy 1737 Div. I
34 Damiano Sperandio Italy 1729 Div. I
35 Leonid Shifman Israel 1725 Div. I
36 Uladzimir Khlebnikau Belarus 1718 Div. I
37 Sergio Ramírez Spain 1710 Div. I
38 George Ortiz Italy 1706 Div. I
39 Alexander Bøe Norway 1681 Div. II
40 Giuseppe Chiarulli Italy 1670 Div. II
41 Severino Di Cola Italy 1646 Div. II
42 Ben Pridmore Great Britain 1636 Div. II
43 Helen Dexter Great Britain 1629 Div. II
44 Luigi Puzzo Italy 1615 Div. II
45 Micky Shifman Israel 1599 Div. II
46 Biagio Privitera Italy 1591 Div. II
47 Carlo Alami Italy 1585 Div. II
48 Alessandro Pace Italy 1573 Div. II
49 Shahar Laufer Israel 1542 Div. II
50 Erik Johansson Sweden 1536 Div. II
51 Leonardo Caviola Italy 1523 Div. II
52 Elisabetta Vecchi Italy 1521 Div. II
53 Jens Aagaard Hansen Denmark 1511 Div. II
54 Carlo Affatigato Italy 1503 Div. II
55 Stefan Murawski Germany 1441 Div. III
56 Jörg Gärtner Germany 1420 Div. III
57 Paolo Bianchi Italy 1418 Div. III
58 Andreas Zzymara Germany 1416 Div. III
59 Bertram Palmer Denmark 1352 Div. III
60 Maria Serena Vecchi Italy 1347 Div. III
61 Fabrizio Lai Italy 1287 Div. IV
62 Bernard Nelis Belgium 1268 Div. IV
63 Luigi Russo Italy 1216 Div. IV
64 Tommy Rönn Sweden 1206 Div. IV
65 Chiara Gigliucci Italy 1202 Div. IV
66 Marina Zincenko Czech Republic 1090 Div. V
67 Giulio Puzzo Italy 1000 Div. V
68 Oksana Golubeva Russia 1000 Div. V
69 Anthony Miller Great Britain 1000 Div. V
70 Nikita Zincenko Czech Republic 998 Div. V
71 Alberte Josefine Nielsen Denmark 837 Div. V
72 Armando scarpati Italy 774 Div. V
73 Alessandro Ortiz Italy 324 Div. V
Pos. Name Federation Rating Class

Upcoming tournaments for EGP